TVS07RF-25-24JD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24JD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
D
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Published :
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24JD-LC Overview
TVS07RF-25-24JD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24JD-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT