TVS07RF-25-24HD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24HD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
24
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Published :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Orientation :
D
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24HD-LC Overview
TVS07RF-25-24HD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24HD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24HD-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT