TVS07RF-25-24HD
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24HD
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
12
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
D
Number of Positions :
24
Ratings :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
EAR99
Termination :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
TVS07RF-25-24HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-25-24HD Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 12 pins.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
TVS07RF-25-24HD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24HD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER