TVS07RF-25-24HC-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24HC-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Plating :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Panel Mount
Contact Size :
Type :
For Male Pins
Published :
Housing Color :
EAR99
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24HC-LC Overview
TVS07RF-25-24HC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24HC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24HC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT