TVS07RF-25-24HC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24HC
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Shielded
Color :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
24
Termination :
Crimp
Datasheets
TVS07RF-25-24HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-25-24HC Overview
TVS07RF-25-24HC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24HC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER