TVS07RF-25-24HB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24HB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
24
Orientation :
B
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2012
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
25-24
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24HB-LC Overview
TVS07RF-25-24HB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24HB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT