TVS07RF-25-24HB
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24HB
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Unknown
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Bulkhead - Front Side Nut
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
ROHS3 Compliant
Termination :
Shell Size - Insert :
Datasheets
TVS07RF-25-24HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
TVS07RF-25-24HB Overview
TVS07RF-25-24HB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24HB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER