TVS07RF-25-24HA-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24HA-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Stock
107
In Stock :
107
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2013
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
12
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
25-24
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
24
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Panel Mount
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24HA-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 12 pins are available on the device.
TVS07RF-25-24HA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24HA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24HA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT