TVS07RF-25-24BD
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24BD
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Orientation :
D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Panel Mount
Contact Size :
Published :
Datasheets
TVS07RF-25-24BD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24BD Overview
TVS07RF-25-24BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24BD Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT