TVS07RF-25-24BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24BC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
24
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
Contact Size :
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
C
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Published :
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
TVS07RF-25-24BC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24BC Overview
TVS07RF-25-24BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24BC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT