TVS07RF-25-24AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
24
Housing Color :
Silver
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Orientation :
D
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
ECCN Code :
EAR99
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Pins :
12
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RF-25-24AD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24AD Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 12 pins are available on the device.
TVS07RF-25-24AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24AD Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT