TVS07RF-25-24AC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24AC
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Orientation :
C
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Threaded
Number of Pins :
Number of Positions :
24
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RF-25-24AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24AC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 12 pins.
TVS07RF-25-24AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT