TVS07RF-25-24AB
Mfr.Part #
TVS07RF-25-24AB
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Shell Size - Insert :
25-24
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
B
Number of Positions :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2013
Number of Pins :
Circular
Contact Plating :
Gold
Datasheets
TVS07RF-25-24AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-24AB Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.Devices with 12 pins are available.
TVS07RF-25-24AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-24AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-24AB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT