TVS07RF-25-19SD(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19SD(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Jam Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Panel Mount
Published :
yes
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
Contact Size :
12
Contact Type :
Datasheets
TVS07RF-25-19SD(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19SD-LC Overview
TVS07RF-25-19SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19SD-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT