TVS07RF-25-19SD
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19SD
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
25-19
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
D
19
Mixed Contacts :
yes
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVS07RF-25-19SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-25-19SD Overview
TVS07RF-25-19SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19SD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER