TVS07RF-25-19SC(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19SC(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
No
Contact Size :
12
Filter Feature :
yes
Contact Type :
19
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
Mount :
Jam Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Female Sockets
Empty Shell :
Orientation :
C
Datasheets
TVS07RF-25-19SC(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19SC-LC Overview
TVS07RF-25-19SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19SC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT