TVS07RF-25-19SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
105
In Stock :
105
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Number of Positions :
19
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
19
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Color :
Silver
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-19
Filter Feature :
yes
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
TVS07RF-25-19SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-25-19SC Overview
TVS07RF-25-19SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19SC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER