TVS07RF-25-19SB-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19SB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Housings
yes
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
yes
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Size :
12
Shell Size - Insert :
25-19
Contact Plating :
Mount :
Jam Nut
Published :
2011
Number of Positions :
19
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Orientation :
B
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19SB-LC Overview
TVS07RF-25-19SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19SB-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT