TVS07RF-25-19SB
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19SB
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
25-19
Orientation :
B
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Published :
2011
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
TVS07RF-25-19SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
TVS07RF-25-19SB Overview
TVS07RF-25-19SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19SB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER