TVS07RF-25-19SA(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19SA(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
yes
Contact Size :
12
19
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Orientation :
A
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielded
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Jam Nut
Type :
For Female Sockets
Datasheets
TVS07RF-25-19SA(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19SA-LC Overview
TVS07RF-25-19SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT