TVS07RF-25-19SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Length :
31.9mm
Color :
Silver
Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
No
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
25-19
Depth :
55.58mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Published :
2006
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
19
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
19
Termination :
Crimp
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Radiation Hardening :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
TVS07RF-25-19SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-25-19SA Overview
TVS07RF-25-19SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER