TVS07RF-25-19S-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19S-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
272
In Stock :
272
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
19
IEC Conformance :
No
Published :
2014
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
25-19
Contact Size :
12
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
19
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
yes
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Datasheets
TVS07RF-25-19S-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19S-LC Overview
TVS07RF-25-19S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19S-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT