TVS07RF-25-19S(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19S(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
12
Fastening Type :
Threaded
Plating :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
19
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
Published :
Shell Material :
Aluminum
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
19
HTS Code :
Datasheets
TVS07RF-25-19S(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19S-LC Overview
TVS07RF-25-19S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19S-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT