TVS07RF-25-19S
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19S
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
71
In Stock :
71
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Published :
2006
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Total Number of Contacts :
19
Color :
Silver
Termination :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Gender :
Receptacle
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Radiation Hardening :
Ratings :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Orientation :
N (Normal)
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Shell Size - Insert :
25-19
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RF-25-19S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-25-19S Overview
TVS07RF-25-19S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER