TVS07RF-25-19PD
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19PD
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
105
In Stock :
105
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
19
Shell Size - Insert :
25-19
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
yes
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
TVS07RF-25-19PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-25-19PD Overview
TVS07RF-25-19PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19PD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER