TVS07RF-25-19PC(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19PC(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
19
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
19
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
12
IEC Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Mount :
Jam Nut
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Filter Feature :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
TVS07RF-25-19PC(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19PC-LC Overview
TVS07RF-25-19PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19PC-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT