TVS07RF-25-19PC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19PC
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
C
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
yes
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Electroless Nickel
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
TVS07RF-25-19PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-25-19PC Overview
TVS07RF-25-19PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER