TVS07RF-25-19PB(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19PB(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
19
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Mount :
Jam Nut
Housing Color :
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Orientation :
B
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
12
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
HTS Code :
Gender :
FEMALE
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Published :
Number of Positions :
19
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
TVS07RF-25-19PB(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19PB-LC Overview
TVS07RF-25-19PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT