TVS07RF-25-19PB-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19PB-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Mount :
Jam Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Aluminum
Contact Size :
12
Published :
2011
Orientation :
B
DIN Conformance :
No
Contact Plating :
Electroless Nickel
Housing Color :
Bulkhead - Front Side Nut
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
19
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
FEMALE
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19PB-LC Overview
TVS07RF-25-19PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT