TVS07RF-25-19PB
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19PB
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Threaded
Ratings :
25-19
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Length :
31.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
yes
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
111 Weeks
Plating :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
19
Depth :
55.58mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Backshell Type :
Solid
Published :
2011
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mixed Contacts :
Datasheets
TVS07RF-25-19PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
TVS07RF-25-19PB Overview
TVS07RF-25-19PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER