TVS07RF-25-19PA(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19PA(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Stock
49
In Stock :
49
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Filter Feature :
yes
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
IEC Conformance :
No
Mount :
Jam Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
25-19
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
19
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
19
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Published :
2011
Datasheets
TVS07RF-25-19PA(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19PA-LC Overview
TVS07RF-25-19PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19PA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT