TVS07RF-25-19PA
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19PA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Orientation :
A
Threaded
Empty Shell :
yes
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2006
Color :
Silver
Filter Feature :
yes
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
No
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plating :
Depth :
55.58mm
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
No
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Shell Size - Insert :
25-19
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
19
Mixed Contacts :
Length :
31.9mm
Datasheets
TVS07RF-25-19PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-25-19PA Overview
TVS07RF-25-19PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER