TVS07RF-25-19P
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19P
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Depth :
55.58mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Bulk
IEC Conformance :
Plating :
Electroless Nickel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
yes
HTS Code :
Total Number of Contacts :
19
Shell Size - Insert :
25-19
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Finish :
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
31.9mm
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
2006
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
TVS07RF-25-19P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-25-19P Overview
TVS07RF-25-19P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER