TVS07RF-25-19JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
19
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum
Max Operating Temperature :
200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Feature :
Shielded
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
19
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
TVS07RF-25-19JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-25-19JN Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 19 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RF-25-19JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19JN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER