TVS07RF-25-19JD-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19JD-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
25-19
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
2001
Orientation :
D
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
12
EAR99
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
FEMALE
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19JD-LC Overview
TVS07RF-25-19JD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19JD-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT