TVS07RF-25-19JD
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19JD
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
EAR99
Termination :
FEMALE
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ROHS3 Compliant
Ratings :
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
D
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
TVS07RF-25-19JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-25-19JD Overview
TVS07RF-25-19JD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19JD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER