TVS07RF-25-19JC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19JC
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
HTS Code :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Aluminum
Color :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
19
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Datasheets
TVS07RF-25-19JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-25-19JC Overview
TVS07RF-25-19JC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19JC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER