TVS07RF-25-19JB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19JB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Published :
2001
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
12
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
25-19
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
19
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Orientation :
B
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
FEMALE
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19JB-LC Overview
TVS07RF-25-19JB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19JB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19JB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT