TVS07RF-25-19JB
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19JB
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Published :
ECCN Code :
EAR99
19
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Silver
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
HTS Code :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Electroless Nickel
Termination :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
FEMALE
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
TVS07RF-25-19JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
TVS07RF-25-19JB Overview
TVS07RF-25-19JB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19JB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER