TVS07RF-25-19JA-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19JA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
Contact Size :
12
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Published :
HTS Code :
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19JA-LC Overview
TVS07RF-25-19JA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19JA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT