TVS07RF-25-19JA
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19JA
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
HTS Code :
Bulkhead - Front Side Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
19
Termination :
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Aluminum
Color :
Silver
Datasheets
TVS07RF-25-19JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-25-19JA Overview
TVS07RF-25-19JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19JA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER