TVS07RF-25-19HN
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19HN
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
24
In Stock :
24
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
200°C
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Shielded
Published :
2001
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
25-19
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
19
Number of Pins :
12
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Datasheets
TVS07RF-25-19HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-25-19HN Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 12 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Shielded feature.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RF-25-19HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19HN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER