TVS07RF-25-19HB-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19HB-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Housings
EAR99
Contact Plating :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
12
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
FEMALE
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
B
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Published :
2012
Bulk
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19HB-LC Overview
TVS07RF-25-19HB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19HB-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT