TVS07RF-25-19B
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
272
In Stock :
272
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
12
Number of Positions :
19
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Published :
2013
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
25-19
Shielding :
Shielded
Datasheets
TVS07RF-25-19B
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19B Overview
TVS07RF-25-19B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19B Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT