TVS07RF-25-19AB
Mfr.Part #
TVS07RF-25-19AB
Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Published :
2013
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
12
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Number of Positions :
19
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-19
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
TVS07RF-25-19AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-25-19AB Overview
TVS07RF-25-19AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-25-19AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-25-19AB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT