TVS07RF-23-21PB
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21PB
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
75
In Stock :
75
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Aluminum
Mixed Contacts :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Radiation Hardening :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
23-21
21
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
2 Weeks
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Silver
Backshell Type :
Solid
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shielded
Termination :
Crimp
Ratings :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TVS07RF-23-21PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
TVS07RF-23-21PB Overview
TVS07RF-23-21PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER