TVS07RF-23-21PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
No
Orientation :
A
Plating :
Electroless Nickel
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
21
HTS Code :
Gender :
FEMALE
Length :
31.9mm
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Depth :
52.37mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
23-21
Filter Feature :
yes
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
21
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2006
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TVS07RF-23-21PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-23-21PA Overview
TVS07RF-23-21PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER