TVS07RF-23-21P-UCSB4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21P-UCSB4
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Backshell, Shrink Boot
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Positions :
21
Backshell Material, Plating :
Metal
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Pins :
21
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-23-21P-UCSB4 Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 21 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Backshell, Shrink Boot feature makes it more powerful.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RF-23-21P-UCSB4 Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21P-UCSB4 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21P-UCSB4 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER