TVS07RF-23-21P(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21P(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Shielded
Housing Color :
Silver
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle Housing
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TVS07RF-23-21P(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-23-21P-LC Overview
TVS07RF-23-21P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21P-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT