TVS07RF-23-21JB-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-23-21JB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
2 Weeks
Number of Positions :
21
Contact Type :
Crimp
Published :
2001
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Contact Size :
16
Type :
For Female Sockets
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Threaded
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Shell Size - Insert :
23-21
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Panel Mount
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-23-21JB-LC Overview
TVS07RF-23-21JB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-23-21JB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-23-21JB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT